مقررات جدید آزمون های معامله گری

 

 

 

هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار شرایط جدید آزمون معامله گری بازار سرمایه را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، رییس اداره آموزش و امور گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق افزود: با توجه به ابلاغ مصوبه اخیر هیئت مدیره سازمان بورس ، آزمون معامله‌گری با شرایط جدید برگزار خواهد شد.

طبق این مصوبه افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در رشته‌های مرتبط از قبیل گرایش‌های مالی رشته مدیریت، حقوق مالی، مهندسی مالی، حسابداری و اقتصاد بوده و معدل آنها بالاتر از 15 باشد، در صورت شرکت در آزمون مقررات (شامل مقررات اصول بازار سرمایه و معامله‌گری) و کسب حد نصاب 40 موفق به کسب مدرک معامله گری خواهند شد.

همچنین در خصوص فارغ التحصیلان سایر رشته‌ها، افرادی که دارای گواهی نامه اصول بازار سرمایه می باشند، در صورت موفقیت در آزمون مقررات (شامل مقررات اصول بازار سرمایه و معامله‌گری) و کسب حد نصاب 40 پس از شرکت در دوره‌های آموزشی مربوطه، می‌توانند به عنوان معامله‌گر شروع به فعالیت نمایند. در ضمن سرفصل دوره‌های آموزشی توسط کمیته راهبری آموزش بازار سرمایه تدوین و نهادهای آموزشی مورد تأیید این کمیته، می‌توانند دوره‌های مذکور را برگزار نمایند.

 

به موجب این مصوبه:

.1 هر سه آزمون معامله گری ابزار مشتقه، اوراق تامین مالی و بورس کالا حذف می شود.

.2 آزمون مقررات جایگزین آزمون های فوق شده است.

.3 افراد دارای شرایط مندرج در مصوبه به لحاظ رشته مرتبط و حد نصاب معدل بدون داشتن گواهی نامه اصول بازار سرمایه حق شرکت در آزمون مقررات را داشته و سایر افراد فاقد شرایط برای شرکت در آزمون مقررات به پیش نیاز گواهی نامه اصول بازار سرمایه احتیاج دارند.

.4 حدنصاب آزمون جدید مقررات 40 می باشد و شامل 4 عنوان مقررات اصول بازار سرمایه و مقررات تمامی معامله گری‌ها (ابزار مشتقه، اوراق تامین مالی و بورس کالا) است.

.5 افراد پس از کسب حدنصاب لازم در آزمون جدید و شرکت در دوره های آموزشی مربوطه می توانند به عنوان معامله گر شروع به فعالیت نمایند.

.6 اطلاعات مربوط به دوره های آموزشی مربوطه نظیر سرفصل‌ها، ساعات و نحوه برگزاری آن متعاقبا از طریق مراجع ذی صلاح اعلام می‌گردد.